izr. prof. dr. Nikola Vukašinović

Delovno mesto: VISOKOŠOLSKI UČITELJ IX - 3
Telefon: 01 4771 437
E-mail naslov:
Pisarna: 416

Kratek življenjepis

Nikola Vukašinović je leta 2004 diplomiral in leta 2010 doktoriral na Fakulteti za strojništvo Univerze v Ljubljani. Je vodja Laboratorija za konstruiranje - LECAD in izredni profesor na Fakulteti za strojništvo, Univerze v Ljubljani.

Na dodiplomski stopnji poučuje predmete "Računalniško podprto modeliranje", "Tehnično risanje in računalniško podprto modeliranje", "Metodika konstruiranja" in "Poročanje v strojništvu", na podiplomski stopnji pa predmeta "Konstrukcijske tehnike" in "Raziskave v strojništvu". Od leta 2009 dalje neprekinjeno organizira tudi mednarodni predmet "European Global Product Realisation", katerega rezultat je tudi več projektov Erasmus in raziskovalnih objav s področja metodologije konstruiranja ali izobraževanja. Predmet predstavlja nov način poučevanja na Univerzi v Ljubljani, kjer študenti z različnih evropskih univerz v interdisciplinarnih skupinah rešujejo kompleksne industrijske izzive, ki jih podajo podjetja.

Njegova raziskovalna področja vključujejo: (1) Podatkovno podprto konstruiranje, in razvoj novih izdelkov: uporaba metod, ki temeljijo na podatkih za opredelitev vhodnih zahtev in vodenje razvojnega procesa. Integracija izdelkov s storitvami in uvajanje pametnih komponent, tj. diagnostika, analiza podatkov, uvajanje generativnega konstruiranja in topološke optimizacije; (2) Sodobna orodja in metode CAD: osredotočanje na opredelitev na podlagi modelov in njihovo uporabo v celotni procesni verigi razvoja, proizvodnje, nadzora in uporabe izdelka, vključno z njihovo uporabo v mešani in razširjeni resničnosti. Te teme združuje tudi z drugimi nastajajočimi raziskovalnimi dejavnostmi, npr. z uporabo topološke optimizacije pri oblikovanju embalaže ali uporabo 3D-tiska za visoko prilagojene izdelke množične proizvodnje.

Nikola Vukašinović je objavil 20 znanstvenih člankov s faktorjem vpliva SCI ter 33 člankov v drugih znanstvenih revijah in na konferencah. Je tudi soavtor knjige: "Advanced CAD modeling: explicit, parametric, free-form CAD and re-engineering", 2019, ki je izšla pri založbi Springer.

Je mentor pri 1 zaključeni doktorski disertaciji in mentor ali somentor več kot 60 diplomskih in magistrskih nalogah.  Je avtor več raziskovalno-razvojnih industrijskih projektov ter 5 patentov (2 mednarodnih in 3 nacionalnih patentov), vsi s polnim preizkusom.

Med letoma 2019 in 2022 je bil delno zaposlen v IT podjetju LIT Tranzit d.o.o., kjer je bil odgovoren za razvoj novih digitalnih, z oblakom povezanih zaslonov ki temeljijo na elektronskem papirju, z izjemno nizko porabo energije, namenjenih obveščanju potnikov na avtobusnih in železniških postajah. Prispeval je k razvoju celotne linije Papercast zaslonov in vzpostavil ekipo strojnih inženirjev, ki po njegovi vrnitvi na fakulteto samostojno nadaljujejo njegovo delo, medtem ko s podjetjem sodeluje kot zunanji svetovalec. V tem obdobju je zaposlil in usposobil skupaj 7 inženirjev. Od takrat je bilo po vsem svetu izdelanih in nameščenih več tisoč teh zaslonov, ki spodbujajo zeleno mobilnost in uporabo javnega prevoza (npr. za FlixBus, L.A. Metro, TFL London, RTA Dubaj, Perth itd.).

Maja 2021 je prevzel vodenje laboratorija za konstruiranje LECAD, ki je uveljavljena raziskovalna enota, ki že 40 let deluje na področju računalniško podprtega projektiranja. Raziskovalna skupina je izrazito interdisciplinarna, v njej sodelujejo raziskovalci s področja strojništva, fizike, matematike, računalništva in industrijskega oblikovanja. Dopolnilno strokovno znanje zagotavljajo izbrani raziskovalci iz drugih institucij in strokovnjaki iz industrije. V prvem letu njegovega vodenja je bil glavni cilj konsolidacija osebja in ohranitev njegove raznolikosti, nato pa izvedba prehoda na nov študijski program, pri čemer je bilo treba ohraniti ravnovesje med izobraževalnimi in raziskovalnimi dejavnostmi članov laboratorija. Glavni raziskovalni cilj na tej točki je bil povečati usposobljenost in reference laboratorija na področju oblikovanja in tehnologij CAD ob pomoči novih tehnologij, kot sta umetna inteligenca in podatkovna analitika, obenem pa nadaljevati dejavnosti inženirskega oblikovanja s podporo HPC in fuzijskega inženirstva. Na področju HPC sodeluje tudi pri upravljanju fakultetnega superračunalnika.

Funkcije:

  • Vodja Laboratorija za konstruiranje - LECAD (od leta 2021 do danes)
  • Član komisije za HPC FS (od leta 2021 do danes)
  • Član komisije za magistrski študij na UL FS (od leta 2021 do danes)
  • Član komisije za program Erasmus na UL FS (od 2017 do 2021)
  • Član strateške skupine SA10 na UL FS za internacionalizacijo pedagoškega in raziskovalnega procesa (od 2018 do 2021)

Članstvo v združenjih in sodelovanje v odborih:

  • ASME – American Society of Mechanical Engineers
  • Design Society

Projekti

2022-2027 Decentralizirane rešitve za digitalizacijo industrije ter pametnih mest in skupnosti
2021-2023 Digitalno šolanje in usposabljanje odporno na krize
2021-2024 Tribological characterization of modified gear wheel compounds
2018-2021 Platforma za e-učenje razvoja inovativnih izdelkov
2017-2020 Prestolnice razvoja pametnih izdelkov